Plan pracy Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Prorodzinnej na 2003 r
Plan pracy Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Prorodzinnej na rok 2003
I KWARTAŁ
- Spotkania z przedstawicielem Kasy Chorych, dyrektorem Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie i władzami samorządowymi powiatu wejherowskiego (prezydentem Wejherowa, burmistrzem Rumi i Redy oraz wójtami gmin) celem pozyskania środków finansowych na zakup mammografu dla szpitala w Wejherowie.
- Zapoznanie się z założeniami Narodowego Funduszu Zdrowia, zwłaszcza w kontekście umów z zakładami opieki zdrowotnej, w tym zapewnieniu mieszkańcom opieki medycznej całodobowej stacjonarnej w Wejherowie i Rumi.
- Zainicjowanie cyklicznych wizyt w jednostkach podległych starostwu (domy pomocy społecznej, placówki opiekuńczo- wychowawcze, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie) celem zapoznania się z problemami nurtującymi te jednostki.
II KWARTAŁ
- Dyskusja nad sytuacją wdrożeniu NFZ w powiecie, zwłaszcza w kontekście ewentualnych trudności dla mieszkańców w dostępie do świadczeń zdrowotnych.
- Dyskusja nad sytuacją w rodzinie ze środowisk patologicznych, zagrożonych patologią lub żyjących w ubóstwie. Problem bezrobocia.
- W związku z ogłoszeniem przez UNESCO roku 2003 rokiem ludzi niepełnosprawnych, pozyskiwanie środków na likwidację barier społeczno- architektonicznych i organizowanie imprez rekreacyjno- sportowych dla osób niepełnosprawnych.
III KWARTAŁ
- Informacja na temat sytuacji w powiecie po wprowadzeniu Narodowego Funduszu Zdrowia z udziałem zaproszonych gości.
- Ocena zjawiska narkomanii i alkoholizmu oraz metod przeciwdziałania w oparciu o dane z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych i policji.
- Ocena realizacji budżetu za I półrocze 2003 roku.
IV KWARTAŁ
- Ocena projektu budżetu w dziale ochrona zdrowia, opieka społeczna i polityka prorodzinna na rok 2004.
Oprócz w/w zadań dla komisji będzie ona na bieżąco śledzić i w miarę możliwości rozwiązywać problemy zgodnie z jej kompetencjami.
Szczególną troską będziemy otaczać sprawy związane z funkcjonowaniem Służby Zdrowia po wdrożeniu Narodowego Funduszu Zdrowia oraz kwestie związane z pomocą społeczną.