BUDŻET, FINANSE
Zgodnie z Ustawą o samorządzie powiatowym (art. 51) oraz Ustawą o finansach publicznych powiat samodzielnie prowadzi gospodarkę finansową na podstawie budżetu powiatu, który jest rocznym planem finansowym obejmującym dochody i wydatki.
Budżet uchwalany jest przez radę powiatu na rok kalendarzowy zwany rokiem budżetowym i stanowi podstawę gospodarki finansowej powiatu.
Procedura uchwalania budżetu
Zgodnie z Uchwałą Rady Powiatu Wejherowskiego z dnia 30 czerwca 2000r. w sprawie trybu uchwalenia budżetu powiatu Sekretarz Powiatu, naczelnicy wydziałów starostwa, samodzielni pracownicy stanowisk pracy wyodrębnionych, kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu oraz kierownicy służb inspekcji i straży sporządzają i przedkładają Skarbnikowi Powiatu propozycje i wnioski do projektu budżetu na kolejny rok budżetowy. Ostateczny termin składania propozycji wniosków do projektu budżetu ustalony został na dzień 15 pa?dziernika, przy czym w zakresie zadań stałych powtarzających się corocznie do dnia 15 września roku poprzedzającego rok budżetowy.
Na podstawie otrzymanych danych planistycznych oraz odpowiednich materiałów kalkulacyjnych dotyczących przewidywanych dochodów powiatu opracowanych przez Ministerstwo Finansów, Skarbnik Powiatu sporządza i przedkłada zarządowi powiatu wstępny projekt budżetu powiatu.
Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym (art.55) zarząd powiatu przygotowuje projekt uchwały budżetowej wraz z objaśnieniami oraz opracowuje informację o stanie mienia komunalnego. Bez zgody zarządu powiatu rada powiatu nie może wprowadzić w projekcie budżetu powiatu zmian powodujących zwiększenie wydatków nieznajdujących pokrycia w planowanych dochodach lub zwiększenie planowanych dochodów bez jednoczesnego ustanowienia ?ródeł tych dochodów. Projekt uchwały budżetowej uchwala zarząd powiatu i wraz
z objaśnieniami oraz informację o stanie mienia komunalnego przedstawia radzie powiatu oraz Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Gdańsku - celem zaopiniowania - w terminie do dnia 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy.
Do czasu uchwalenia budżetu przez radę powiatu, jednak nie pó?niej niż do 31 marca roku budżetowego, podstawą gospodarki budżetowej jest projekt budżetu przedłożony radzie powiatu.
W przypadku nieuchwalenia budżetu w ustawowym terminie, regionalna izba obrachunkowa ustala budżet powiatu w zakresie obowiązkowych zadań własnych oraz zadań zleconych w terminie do końca kwietnia roku budżetowego. Do dnia ustalenia budżetu przez regionalną izbę obrachunkową podstawą gospodarki budżetowej jest projekt budżetu.
Wg art. 59 w uchwale budżetowej określa się ?ródła pokrycia niedoboru budżetu, jeżeli planowane wydatki budżetu przewyższają planowane dochody.
Starosta przedkłada regionalnej izbie obrachunkowej uchwałę budżetową, uchwałę w sprawie absolutorium dla zarządu oraz inne uchwały objęte zakresem nadzoru izby.
Uchwała Nr XV/174/2000 Rady Powiatu Wejherowskiego z dnia 30.06.2000r.