Informacje ogólne
Powiatowy Zespół Szkół Policealnych im. Zdzisława Kieturakisa w Wejherowie stanowi:
- Szkoła Policealna Medyczno-Społeczna nr 4 dla Dorosłych w Wejherowie
- Szkoła Policealna Wielobranżowa nr 5 w Wejherowie
Adres, telefony, fax, e-mail
Powiatowy Zespół Szkół Policealnych im. Zdzisława Kieturakisa w Wejherowie, ul. Dworcowa 5
Telefon/Fax: 58 672-25-44
e-mail: sekretariat@medyk-wejherowo.pl
adres strony internetowej: www.medyk-wejherowo.pl/
adres skrzynki podawczej ePUAP: /MEDYK_Wejherowo/SkrytkaESP
Statut, Regulamin Organizacyjny
Organizację zespołu określa:
Statut
Kierownictwo
Dyrektor – Waldemar Skrzynecki Wicedyrektor - Beata Pałucka Kierownik szkolenia praktycznego - Beata Świś
Status prawny lub forma prawna
Powiatowy Zespół Szkół Policealnych im. Zdzisława Kieturakisa w Wejherowie jest publiczną jednostką oświatową prowadzoną przez Powiat Wejherowski, działającą w oparciu o statut i regulamin organizacyjny.
Organizacja
W skład PZSP wchodzą szkoły:
- Szkoła Policealna Medyczno-Społeczna nr 4 w Wejherowie
- Szkoła Policealna Wielobranżowa nr 5 w Wejherowie
Mienie ruchome i nieruchome jest wspólne dla wszystkich szkół wchodzących w skład zespołu.
W PZSP występują następujące samodzielne stanowiska:
- Dyrektor Zespołu, - Wicedyrektor Zespołu, - Główny Księgowy, - Kierownik Gospodarczy, - Kierownik Szkolenia Praktycznego, - Sekretarz Szkoły, - Specjalista.
Samodzielnymi stanowiskami zespołu kierują pracownicy powołani przez dyrektora zespołu w zakresie przypisanych im zadań i w tym zakresie ponoszą odpowiedzialność przed dyrektorem.
Przedmiot działalności i kompetencje
Zespół realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty oraz ustawach uzupełniających i przepisach na nich opartych:
- umożliwiamy młodzieży i dorosłym zdobycie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie,
- zapewniamy młodzieży i dorosłym harmonijny rozwój na miarę oczekiwań i ambicji,
Organy i osoby sprawujące w nich funkcje:
Organami PZSP są:
- Dyrektor Zespołu,
- Rada Pedagogiczna Zespołu,
- Rada Słuchaczy.
Do zadań i kompetencji dyrektora szkoły należy:
Organizowanie pracy Zespołu Szkół. Składanie w imieniu Zarządu Powiatu Wejherowskiego oświadczeń woli związanych z prowadzeniem bieżącej działalności Zespołu Szkół, w ramach udzielonych pełnomocnictw. Podejmowanie działań zapewniających prawidłową realizację zadań. Rozstrzyganie sporów pomiędzy poszczególnymi stanowiskami w szczególności dotyczących podziału zadań. Wydawanie decyzji w indywidualnych sprawach z zakresu administracji chyba, że przepisy przewidują wydawanie decyzji przez organ prowadzący lub sprawujący nadzór pedagogiczny. Upoważnianie pracowników Zespołu do wydawania w jego imieniu decyzji indywidualnych w sprawach z zakresu administracji Zespołu Szkół. Wykonywanie zadań wynikających ze sprawowania funkcji Przewodniczącego Rady Pedagogicznej. Podejmowanie niezbędnych czynności należących do właściwości dyrektora przez wydawanie przepisów porządkowych w sprawach nie cierpiących zwłoki, związanych z zagrożeniem interesu publicznego, zagrażających bezpieczeństwu zdrowia i życia oraz mogących spowodować znaczne straty materialne. Wykonywanie uprawnień zwierzchnika służbowego wobec pracowników Zespołu Szkół z zakresu prawa pracy. Realizowanie polityki personalnej. Przedkładanie na posiedzenia Rady Pedagogicznej sprawozdań z wykonania uchwał, kontrola z realizacji zadań zleconych pod względem merytorycznym i prawnym. Wykonywanie innych zadań zastrzeżonych dla dyrektora przepisami MEN, uchwałami Rady i Zarządu Powiatu Wejherowskiego oraz wynikających z postanowień Statutu i Regulaminu Organizacyjnego.
Dyrektorowi są podporządkowane bezpośrednio wszystkie stanowiska. Do zadań i kompetencji dyrektora należą zadania i kompetencje wynikające ze statutu.
Do zadań głównego księgowego należy :
Zapewnienie realizacji polityki finansowej zespołu w powiązaniu z budżetem Powiatu Wejherowskiego. Wykonywanie określonych przepisami prawa obowiązków w zakresie rachunkowości. Wykonywanie obowiązków głównego księgowego budżetu określonych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 maja 1991 roku w sprawie praw i obowiązków głównych księgowych jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych ( Dz. U Nr 40, poz.174 z późn. zm.). Nadzorowanie prac związanych z opracowaniem i realizacją planu finansowego zespołu i zapewnienie bieżącej kontroli jego wykonywania w uzgodnieniu z Wydziałem Finansowym i Skarbnikiem Powiatu. Zapewnienie sporządzania prawidłowej sprawozdawczości budżetowej. Dokonywanie wszelkich wypłat oraz odprowadzanie wpłat. Nadzór nad realizacją zadań związanych z zamówieniami publicznymi. Prowadzenie nadzoru finansowego nad samodzielnymi stanowiskami pod względem prawidłowości wykorzystania dotacji z budżetu. Opracowywanie wewnętrznych przepisów dotyczących gospodarki finansowej. Czuwanie nad prawidłowym obiegiem informacji i dokumentacji finansowej przez przygotowywanie i organizowanie obiegu tych dokumentów. Planowanie kosztów utrzymania Zespołu Szkół i rozliczanie wydatków przewidzianych na ten cel w planie finansowym. Nadzór nad gospodarowaniem mieniem jednostki oraz przerodzeniem inwentaryzacji jednostki.
Struktura własnościowa
Nieruchomość zabudowana budynkiem szkoły, położona w Wejherowie przy ul. Dworcowej 5 o łącznej powierzchni 2504 m2 stanowiącą własność Powiatu Wejherowskiego oddaną nieodpłatnie w trwały zarząd jednostki.
Tryb działania jednostki organizacyjnej
Dyrektor przy pomocy Rady Pedagogicznej oraz pracowników administracji i obsługi wykonuje swoje zadania. Szkoła działa zgodnie z regulaminem organizacyjnym zespołu uchwalonym przez Zarząd Powiatu Wejherowskiego oraz na podstawie następujących aktów prawnych:
Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572 ze zm.). Ustawy z dnia 8 stycznia 1999 r. - przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego (Dz. U. Nr 12, poz. 96). Ustawy z dnia 21 stycznia 2000 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej (Dz. U. Nr 12, poz. 136). Ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014 ze zm.). Przepisów wykonawczych o zadaniach realizowanych przez szkoły, wydanych przez MENiS. Uchwał, właściwych organów powiatowych dotyczących zadań edukacyjnych. Statutu zespołu.
Majątek, którym dysponuje Szkoła
Nieruchomość położona jest w Wejherowie przy ul. Dworcowej 5 o powierzchni zabudowy 744,17 m2, powierzchni użytkowej 1837,93 m2 PZSP w Wejherowie dysponuje majątkiem w skład którego wchodzą:
- budynek szkolny wraz z wyposażeniem,
- grunt,
- sprzęt elektroniczny,
- pracownia zabiegów higienicznych,
- pracownia terapii zajęciowej,
- pracownia rehabilitacyjna,
- pracownia masażu,
- pracownia kosmetyki,
- pracownia promocji zdrowia,
- pracownia florystyczna,
- pracownia komputerowa,
- sala gimnastyczna.
Sposoby przyjmowania i załatwiania spraw
1. Samodzielni pracownicy przyjmują petentów codziennie w godzinach swojej pracy. Zobowiązani są do załatwiania spraw zgodnie z zasadami określonymi w kodeksie postępowania administracyjnego oraz w regulaminie organizacyjnym zespołu.
2. Wnioski, skargi i podania w zakresie różnych spraw, przyjmowane są w sekretariacie szkoły, rejestrowane w dzienniku podawczym. Następnie przedkładane dyrektorowi szkoły do dekretacji i kierowane do kompetentnych osób w/g zakresu obowiązków.
3. Sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 15.30, dodatkowo, aby umożliwić załatwienie spraw szczególnie przez uczniów kształcących się w systemie zaocznym sekretariat jest czynny również w wyznaczone soboty w godzinach 7.30 - 11.30.
Prowadzone rejestry, ewidencje i archiwa oraz sposoby i zasady udostępniania danych w nim zawartych.
- dziennik korespondencyjny,
- rejestr pełnomocnictw i upoważnień wydanych przez dyrektora,
- rejestr zarządzeń dyrektora,
- ewidencja zaświadczeń o zatrudnieniu i/lub wynagrodzeniu,
- ewidencja delegacji służbowych,
- ewidencja zwolnień lekarskich,
- księgi uczniów,
- księga protokołów rady pedagogicznej,
- ewidencje druków ścisłego zarachowania: świadectw, indeksów, legitymacji szkolnych,
- rejestr wydanych zaświadczeń dla uczniów.
PZSP w Wejherowie posiada składnicę akt. Dane zawarte w składnicy akt wykorzystywane są przez samodzielnych pracowników do wystawiania zaświadczeń, duplikatów itp. spraw na pisemny wniosek osób zainteresowanych
|